Galerie

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO KAPLICY ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

„Czyż jednak naprawdę zamieszka Bóg z człowiekiem na ziemi?” 
(2 Krn 6,18)

NARESZCIE! 

Długo wyczekiwana kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu w Lipnie, została otwarta!

Większość z nas, obudziła się w minioną niedzielę, tak jak zawsze, nie zwracając uwagi na kolejnąkartkę z kalendarza. Jednak dla wszystkich wierzących i praktykujących katolików, ta niedziela27 listopada 2022 roku jest wyjątkowa. Jest bowiem I niedzielą Nowego Roku Liturgicznego (Kościelnego), który będziemy przeżywać pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”; jest zarazem I Niedzielą Adwentu, która rozpoczynawyjątkowy czas oczekiwania na przyjście naszego Pana Jezusa Chrystusa na końcu czasów, ale i przygotowaniem do historycznej pamiątki Jego narodzin na ziemi. 

Dla mieszkańców Lipna i okolic, a w szczególnościdla mieszkańców parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie, to właśnie ta  tegoroczna I Niedziela Adwentu była czasem wyjątkowym, który zostanie zapisana w kronikach parafii i miasta. Tej bowiem niedzieli J.E. Ks. Biskup Senior Wiesław AlojzyMering dokonał uroczystego pobłogosławienia Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu i zapoczątkował tym samym pierwsze uroczyste wystawnie Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy.

Pragnieniem wielu parafian, już od dawna było, miejsce w którym byłaby adoracja Chrystusaukrytego pod postacią chleba. Od dłuższego czasu szukano miejsca w pięknej zabytkowej lipnowskiej farze. Nie było łatwo. Trudności, złośliwości losu, przeciwności, spowodowały takie czy inne opóźnienia – tak mówił ks. kan. Mirosław Korytowski – proboszcz i dziekan lipnowski. Ale jak zauważył ks. biskup – „wielkie sprawy – wymagają trudu”, a ta kaplica dla tego miasta i tej ziemi, niech będzie światłem pośród mroków współczesnego świata, gdzie człowiek może spotkać się sam na sam z Bogiem. Gdzie Bóg, tak naprawdę jest na wyciągniecie ręki. Tylko trzeba Go tu odnaleźć. 

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz dziękującKsiędzu Biskupowi, wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kaplicy adoracji, wszystkimzebranym, w tej pięknej uroczystości i przywołał słowa papieża Benedykta XVI wypowiedziane do kapłanów w Warszawie: „Świat, w którym jest tak wiele hałasu, tak wiele zagubienia, potrzebuje milczącej adoracji Jezusa, ukrytego w hostii. Trwajcie w modlitwie adoracji i uczcie wiernych tej modlitwy. W niej znajdą pocieszenie i światło przede wszystkim ludzie strapieni.” (Benedykt XVI; Warszawa 25.05. 2006 r.)

Od dziś zatem w centrum ziemi golubsko-dobrzyńskiej, w samej stolicy tej ziemi, w Lipnie, w prastarej lipnowskiej farze jest takie miejsce, gdzie wszyscy strapieni, zagubieni, zmartwieni mogąszukać pocieszenia i światła samego Boga, na swojej życiowej drodze. To tutaj już dawno Bóg zamieszkał z człowiekiem na ziemi. A teraz przyjedź, przyjdź,zobacz. wejdź na chwilę adoracji i UWIERZ – bo jak mówił św. Jan Maria Vianney – „ON TU JEST!”

tekst i foto:
ks. Marcin Zaworski